BANDIRMA’NIN ALTYAPI PROJESİNİN ÇED BELGESİ ALINDI


Bandırma’nın atıksu ve içmesuyu kaynaklı sorunlarının çözümüne yönelik olarak BASKİ’ nin yürüttüğü projenin, Ulusal ve Avrupa Birliği Çevre Mevzuatı gereğince alınması zorunlu olan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) İZNİ süreci olumlu olarak neticelendirilmiştir.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Programı’ndan (IPA) yararlanılarak Bandırma İlçemizin altyapı ve atıksu arıtma tesisi sorununa çözüm bulunmasına yönelik yürütülen projenin başlangıcı 2006 yılının Ekim ayıdır. 2014 yılı Eylül ayına kadar Bandırma Belediyesi tarafından yürütülen süreç, Balıkesir ilinin Büyükşehir Belediyesi olması ile birlikte 26.08.2014 tarihinde imzalanan mutabakat zaptı ile BASKİ tarafından yürütülmeye başlanmıştır.

Projede geçen süre içerisinde fizibilite raporu tamamlandı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylandı. ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) izni alma süreci yürütüldü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün 16 eylül 2017 tarih, 4768 sayılı kararı ile ÇED Raporunda belirtilen yerlerde kanalizasyon - içmesuyu şebeke, depo yapılması, arıtma tesisi yapılması konularında faaliyet izni verilmiştir. İzne ilişkin ÇED OLUMLU BELGESİ Bakanlıkça düzenlenerek BASKİ Genel Müdürlüğüne gönderilmiştir. ÇED sürecinin yürütümünün yanı sıra yatırım kapsamındaki işlerin detay projelerinin yapılması ve ihale hazırlıkları da devam etmektedir.

Projenin yürütümüne ilişkin planlarda beklenmeyen sorunlar nedeniyle değişim yaşanmaz ise 2018 yılı haziran-temmuz aylarında inşaata başlanması, 2020 yılı içinde işletmeye alınması amaçlanmaktadır.

Kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

                                                                          BASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜDiğer Haberler Tüm haberler için tıklayınız.
03 EKİM 2017, Salı     Sayfayı Paylaş